Jazda konna — praktyczny przewodnik

Jazda konna — praktyczny przewodnik dla początkujących: Konie to zwierzęta społeczne, które zawsze starają się utrzymywać pozytywne relacje z ludźmi. W takim systemie niezwykle ważne jest, aby jednostki dbały o siebie i nie traciły z oczu swoich potrzeb i oczekiwań. Jazda konna to jeden z tych sportów, w których z łatwością można połączyć bezpośredni kontakt z naturą, ćwiczenia fizyczne i możliwość zawierania znajomości.

Praca z koniem wymaga umiejętności odczytywania sygnałów wysyłanych przez zwierzę i pracy nad zrozumieniem jego funkcji umysłowych. Trening to świetna okazja do stworzenia więzi między koniem a jeźdźcem.

W co powinien się ubrać miłośnik koni?

Podczas pierwszego treningu każdy zawodnik powinien być dobrze przygotowany. Podstawą w tym przypadku jest oporządzenie, w skład którego wchodzą długie, wygodne spodnie, baleriny wykonane z twardych materiałów oraz kask. Zapewnienie odpowiedniego komfortu podczas jazdy jest niezbędne do ułatwienia pracy ze zwierzętami.

Dzięki dobrym butom zapewnimy stopom stabilne oparcie w strzemionach, a spodnie ochronią uda i łydki przed otarciami. Na wczesnych etapach nauki nie ma potrzeby inwestowania w profesjonalny sprzęt. Każdy jego element można wypożyczyć na miejscu, podobnie jak niemal każdy obiekt oferujący naukę jazdy konnej. Po opanowaniu podstaw jazdy warto zainwestować w specjalistyczną odzież.

Nauka jazdy konnej

Obserwując reakcje początkujących jeźdźców nieuchronnie można odnieść wrażenie, że najtrudniejszy jest pierwszy krok, czyli zapisanie się na trening. Kiedy jednak tak się dzieje, często pojawia się nowa obsesja na punkcie tego hobby. Podczas pierwszego bezpośredniego kontaktu z koniem należy skupić się na przełamaniu lęku przed jego wielkością.

Najlepiej się do niego zbliżyć, pogłaskać i zaufać mu na tyle, by móc się zrelaksować w siodle. Często duży wstrząs kończy się pewnym uczuciem kołysania na koniu, trochę jak uczucie, gdy zostajemy porwani przez falę.

Nauka jazdy konnej zaczyna się od próby znalezienia równowagi na końskim grzbiecie. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu serii specjalnych ćwiczeń, których celem jest nakierowanie jeźdźca na znalezienie odpowiedniego dosiadu oraz zbudowanie zaufania w relacji człowiek – koń.

Bardzo ważne jest, aby nauczyciele traktowali każdego ucznia indywidualnie. Niewskazane jest stosowanie jakichkolwiek uogólnień, ponieważ mamy do czynienia z istotami żywymi, a nie maszynami. Każdy ma inne wspomnienia ze swoich doświadczeń z końmi, a niektórzy nie. Tak więc duży ciężar spoczywa na trenerze, jeśli chodzi o to, czy jeździec będzie miał nowe hobby, czy też będzie wzorem do naśladowania dla „słomkowej pasji”.

Pozuj z końmi i końmi

Jazda konna to także nauka zachowania się w obecności tych dużych zwierząt. Należy pamiętać, że bez względu na to, jakie emocje dręczą nas w środku, na zewnątrz powinniśmy okazywać spokój i opanowanie. Konie są niezwykle wrażliwe na bodźce zewnętrzne i reagują bardzo szybko. Okazywanie zdenerwowania i szybkich ruchów na koniu może doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku.

Jazda konna — praktyczny przewodnik
Jazda konna — praktyczny przewodnik

Uczestnicy nauki jazdy konnej powinni przede wszystkim słuchać i stosować się do poleceń instruktora oraz nie unikać zadawania mu pytań na interesujące ich tematy. Jeźdźcy muszą nauczyć się używać swojego zmysłu mowy, ponieważ konie „jeżdżą” dźwiękiem. Jeśli słowa są spokojne i niepewne – koń w ogóle nie zwraca na nie uwagi. Jednocześnie nie wolno przesadzać, gdyż krzyk może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji podobnych do opisanych powyżej gwałtownych ruchów. Jeśli uczeń jazdy konnej jest już wyposażony w akcesoria jeździeckie ze sklepu jeździeckiego, to dobrze. Może tam kupić kurtki jeździeckie, koszule i bryczesy.

Warto zaznaczyć, że wszelkie czynności, takie jak pielęgnacja, czyszczenie czy siodłanie konia, należy rozpoczynać po lewej stronie wierzchowca. Jeśli chcesz być po właściwej stronie, powinieneś unikać głowy konia. Najlepszym rozwiązaniem jest chodzenie przed nim, dotykając jego szyi lub łopatek.

Jazda konna to niezwykle szlachetna czynność, która ćwiczy nie tylko ciało, ale i umysł. Nie bez powodu konie są od lat wykorzystywane w leczeniu osób niepełnosprawnych. Popularność terapii hipopotamami dowodzi, że kontakt z tymi zwierzętami może naprawdę uratować zdrowie psychiczne zarówno dzieci, jak i dorosłych. Warto wypróbować swoją pierwszą przejażdżkę konną i samemu zdecydować, czy to coś dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że powinieneś zacząć od porównania różnych ofert i, co najważniejsze, zasięgnięcia opinii o nauczycielach.