Pożyczki biznesowe – gdzie znaleźć fundusze

Pożyczki biznesowe – gdzie znaleźć fundusze na rozpoczęcie działalności gospodarczej: posiadanie własnej firmy to marzenie wielu osób, a nawet długoletni pełnoetatowi pracownicy często chcą w końcu pracować „na własną rękę”. Młodzi ludzie mają świetne pomysły na założenie firmy, ale brakuje im pieniędzy na ich realizację. Nie każdy ma bogatych przyjaciół lub rodzinę, którzy pożyczają od nich pieniądze na rozwój firmy. Tak więc dla wielu osób jedynym sposobem na realizację swoich korporacyjnych marzeń jest skorzystanie z pożyczki na start. Ale czy warto skorzystać z pożyczki na start? Gdzie można skorzystać z tej formy kredytu na działalność gospodarczą?

Pożyczki dla startupów – mit czy fakt?

Często sam proces zakładania firmy może przysporzyć młodym przedsiębiorcom wielu problemów – mnóstwo formalności, które zajmują dużo czasu. Ale założenie własnej firmy staje się bardziej skomplikowane, gdy trzeba ubiegać się o dodatkowe fundusze na rozpoczęcie działalności. Czy mogę ubiegać się o pożyczkę dla firmy, która jeszcze nie istnieje? Wiele banków udziela pożyczek startupom. Warunki kredytów na start nie są jednak tak korzystne jak kredytów konsumpcyjnych.

Pożyczki na rozpoczęcie działalności firmy w bankach – jakie warunki możesz uzyskać

Obecnie nie ma zbyt wielu banków, które udzielają „pożyczek” dla startupów. Banki oferujące kredyty dla startupów często biorą pod uwagę historię kredytową właściciela firmy. Jeśli klient ma dobrą historię z BIK, jego szanse na uzyskanie kredytu na rozpoczęcie własnej działalności rosną.
Aby otrzymać kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej należy złożyć wniosek kredytowy wraz z wymaganymi przez bank załącznikami. Do najczęściej wymaganych akcesoriów należą:

 1. plan biznesowy
 2. dowód zdolności kredytowej, np. weksel własny in blanco lub hipoteka na nieruchomości
 3. wpisać do rejestru handlowego

Pożyczki dla startupów są bardzo zróżnicowane, a przedsiębiorcy mogą wybrać najbardziej odpowiadającą im metodę finansowania. Do najpopularniejszych form pożyczek dla firm należą:

 • Linia Kredytowa Konta Bankowego
 • Linia kredytowa w osobnym rachunku bankowym
 • Pożyczki na finansowanie środków trwałych

Banki, które pożyczają startupom, zwykle oczekują, że przedsiębiorcy otrzymają kredyty. Do najczęstszych form zabezpieczenia kredytu należą: cesja wierzytelności, poręczenie obce, czy weksel własny in blanco wraz z oświadczeniem wekslowym.

Pożyczki biznesowe – jakie są koszty?

Jedną z najważniejszych rzeczy do rozważenia przy wyborze pożyczki są opłaty i prowizje. Drugą istotną kwestią przy podpisywaniu umowy kredytowej jest długość kredytu (zwykle 10 lat, czyli 120 okresów). Banki wymagają od klientów przedstawienia dodatkowych zabezpieczeń w celu uzyskania kredytu na start, takich jak:

 • polityka życiowa
 • firmowe konto bankowe
 • usługi wirtualnego biura rachunkowego

Pożyczki biznesowe — co możesz zyskać?

Niejednokrotnie banki konkurują ze sobą pod względem korzyści, jakie przedsiębiorca może uzyskać z konkretnego kredytu bankowego. W większości przypadków są to tylko sztuczki marketingowe, podlegające wielu warunkom. Do najczęstszych promocji kredytów firmowych należą:

 • rok bez ZUS – banki płacą ZUS dla przedsiębiorców, ale minimalnie
 • anulować kwotę pożyczki
 • bezpłatne urządzenie, takie jak telefon komórkowy lub tablet
 • premia
 • odroczenie płatności pierwszej raty

Pożyczki biznesowe UE

Pożyczki biznesowe – gdzie znaleźć fundusze
Pożyczki biznesowe – gdzie znaleźć fundusze

Dla wielu przedsiębiorców pożyczka na start jest jedyną dostępną pomocą finansową. Firmom znacznie łatwiej jest uzyskać kredyty unijne niż kredyty bankowe. Z tego powodu ta forma finansowania firm jest często ogromną pomocą dla wielu przedsiębiorców. Unijne kredyty korporacyjne mają znacznie niższe wymagania i korzystniejsze warunki spłaty niż kredyty korporacyjne oferowane przez banki. Kredyty dla przedsiębiorstw w UE skierowane są głównie do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Możesz ubiegać się o pożyczkę unijną dla swojej firmy po rozpoczęciu działalności.

Dzięki unijnym pożyczkom na rozpoczęcie działalności firmy mogą wejść na rynek bez dużych obciążeń finansowych. Warunki finansowania pożyczką unijną dla start-upów różnią się od opcji wybranych przez fundusz pożyczkowy. Obecnie dostępne są trzy główne formy pożyczek unijnych:

 • pożyczka na rozwój biznesu
 • kredyt obrotowy
 • kredyty inwestycyjne i obrotowe

Pożyczki pozabankowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Pożyczki pozabankowe to jeden z najłatwiejszych sposobów na uzyskanie pożyczki dla firm. Firmy pozabankowe zwykle nie wymagają od właściciela firmy wielu formalności. W większości przypadków wystarczy konto bankowe i dowód osobisty właściciela firmy, aby otrzymać pożyczkę dla firmy. Niestety pożyczki pozabankowe są dość kosztowne, dlatego przed zaciągnięciem pożyczki w firmie pozabankowej należy sprawdzić wszelkie koszty, takie jak miesięczne raty czy oprocentowanie.
Pożyczki na start https://www.pfp.com.pl/pozyczki/na-start to bardzo ryzykowny produkt finansowy. Jednak przedsiębiorcy zawsze powinni wybrać taką formę pożyczki, która będzie dla nich najlepsza.

Polska Fundacja Przedsiębiorczości
Monte Cassino 32
70-466 Szczecin
913129216
www.pfp.com.pl