Kiedy do ortopedy? Chirurdzy ortopedzi są ekspertami w leczeniu chorób i urazów układu mięśniowo-szkieletowego. Do umiejętności chirurga ortopedy należy praca z mięśniami, więzadłami i ścięgnami, kośćmi i stawami. Choroby narządu ruchu mogą mieć różne przyczyny: wrodzona patologia rozwojowa, uraz, powikłania po chorobach zakaźnych, następstwa zaburzeń metabolicznych, następstwa pooperacyjne.
Lekarz ortopeda przyjmuje osoby dorosłe i dzieci oraz wykonuje badania, aby zdiagnozować schorzenie i przepisać najwłaściwsze leczenie w konkretnym przypadku. Leczenie ortopedyczne zawsze obejmuje połączenie leków i fizjoterapii. W niektórych przypadkach może być wymagana chirurgiczna korekcja patologii.
Z jakimi problemami zdrowotnymi należy się zgłosić do ortopedy?
Chirurdzy ortopedzi leczą kręcz szyi, dysplazję stawu biodrowego, płaskostopie, stopę końsko-szpotawą, deformacje koślawe oraz żylaki stóp i nóg. A także artroza i stany zapalne wszystkich stawów, w tym stawów międzykręgowych, osteochondroza i kręgozmyki stawów, kości oraz zerwania więzadeł, ścięgien i mięśni. Specjalizuje się w leczeniu przykurczów, deformacji, hiperosteogenezie, chorobie zwyrodnieniowej stawów i różnych mięsakach.
Do ortopedy należy zgłosić się w przypadku wystąpienia następujących objawów:
- nieprawidłowa postawa
- kończyny o różnej długości (zwłaszcza kończyny dolne)
- podejrzenie złamania lub urazu złamanej kości
- ból stawu
- obrzęk, zaczerwienienie stawu,
- ograniczenie ruchomości kończyn lub kręgosłupa,
- ból pleców (szczególnie w dolnej części pleców i szyi)
- skrzypienie w kręgosłupie lub stawach podczas ćwiczeń
- ból mięśni kończyn
- ból kości
- ból stawów podczas zmian pogody
- deformacja stawu lub kończyny, przykurcz.
Nawet jeśli objawy te nie są regularne, należy znaleźć ich przyczynę, ponieważ w większości przypadków wskazują one, że rozpoczął się proces zwyrodnieniowy stawów i kości, którego rozwój można jeszcze zatrzymać na wczesnym etapie. Regularne wizyty u ortopedy są wskazane dla sportowców i osób prowadzących aktywny tryb życia, a także dla osób z nadwagą. Szczecin ma specjalistę, który potrafi szybko wykryć mikrouszkodzenia.
Chirurdzy ortopedzi przyjmują dzieci i młodzież
Dzieci i młodzież muszą regularnie odwiedzać lekarza ortopedę. Wizyta u tego specjalisty z dzieckiem pozwoli uniknąć zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Przestrzeganie wszystkich szczecińskich zaleceń ortopedycznych jest gwarancją prawidłowego rozwoju dziecka. Dojrzewanie jest bardzo ważne i nie należy zapominać o wizycie u lekarza ortopedy w tym czasie. Diagnoza pozwoli na kontrolę zmieniającego się na tle hormonalnym aparatu ruchu.
Skonsultuj się z chirurgiem plastycznym
Od dzieciństwa niejako musiałeś odwiedzać gabinety specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Po różnych urazach mechanicznych tkanek i narządów konsultacja traumatologa ortopedycznego nie jest wyjątkiem. Często konsultacja z doświadczonym traumatologiem może znacznie uprościć życie pacjenta.
Najważniejsze powody, dla których warto odwiedzić ortopedę traumatologa
Specjalista musi wykonać niezbędne badania pacjenta w następujących przypadkach:
- kontuzje
- pęknięcie
- zerwanie ścięgna lub zasinienie
- uszkodzenie stawów
- deformacje stóp itp.
Ponadto specjaliści leczą skoliozę, osteochondrozę, kifozę, artrozę, martwicę, zapalenie stawów i inne choroby. Podczas wizyty pacjenta u lekarza ortopedy w Szczecinie, lekarz musiał zapoznać się ze szczegółami urazu, jego ogólnym stanem zdrowia, dokładnie zapoznać się z dokumentacją medyczną, a następnie zbadać pacjenta.
Jak przebiegała wizyta u lekarza ortopedy?
Badanie ortopedyczne nie wymaga specjalnego przygotowania. Lekarz poprosi o odsłonięcie dotkniętej części ciała. Jeżeli badanie obejmuje kręgosłup, należy zdjąć ubranie. Ortopeda przeprowadził badanie i stwierdził zniekształcenie kości, czyli skrzywienie kręgosłupa. Specjalista oceni wydolność funkcjonalną mięśni i stawów.
Kiedy do ortopedy?
W celu postawienia właściwej diagnozy i ustalenia przyczyny zmian lekarz ortopeda może zlecić wykonanie następujących badań: prześwietlenie zmienionego chorobowo miejsca, USG stawu. CT lub MRI są również ważne, jeśli ortopeda podejrzewa poważny stan. Czasami potrzebne są laboratoryjne badania krwi. Niezależnie od tego, czy badania potwierdzą obecność choroby w stawach czy kościach, lekarz ortopeda w Szczecinie może zachęcić do zmiany dotychczasowej diety.
Zdrowy tryb życia i aktywność fizyczna to podstawa zdrowego układu kostnego. Dla tych, którzy spędzają długie godziny przy komputerze, pływanie to doskonały sposób na poprawę zdrowia. Taki tryb życia może prowadzić do ucisku kręgosłupa i zatorów w narządach. Systematyczna diagnostyka układu mięśniowo-szkieletowego pomoże utrzymać mobilność i dolegliwości bólowe w starszym wieku.
Ortho Expert ortopeda |
ul, Jagiellońska 87b |
70-437 Szczecin |
https://ortho-expert |
www.ortho-expert.pl |