Kiedy należy zabrać dziecko do dentysty?

Kiedy należy zabrać dziecko do dentysty? Każdy z nas chce cieszyć się dobrym zdrowiem i unikać chorób. Dbamy szczególnie o nasze dzieci, dlatego dbamy o ich dobro i jesteśmy wrażliwi na ewentualne naruszenia. Jeśli Twoje dziecko ma pełny komplet zębów, to oczywiście musisz od czasu do czasu mieć na nie oko i starać się przypominać mu o tym, jak ważna jest higiena jamy ustnej.

Kiedy zęby nie rosną prosto – co robić?

Jeśli niektóre zęby stałe dopiero zaczynają rosnąć, Twoje dziecko z pewnością będzie miało zęby mleczne. Zwykle najpierw wypadają dolne lub górne zęby, a następnie dwa lub więcej zębów. Zarówno pierwsze zęby mleczne, jak i zęby stałe wymagają odpowiedniego szczotkowania. Dobre rezultaty przynosi również gwintowanie. Dieta Twojego dziecka jest bardzo ważna. Słodyczy należy unikać, ponieważ powodują próchnicę zębów. Warzywa i owoce powinny być podstawą każdego menu. Biorąc to wszystko pod uwagę, nadal wiele dzieci spożywa zbyt dużo cukru, co prowadzi do różnych chorób, w tym: nadwagi i otyłości. Cukry proste najlepiej zastąpić zdrowszymi zamiennikami. Ważne jest, aby być konsekwentnym w swojej diecie. Dotyczy to nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Dzięki ortodoncji ortodonta24.com.pl i prawidłowym nawykom żywieniowym mamy większe szanse na uniknięcie groźnych chorób. Ale próchnica nie jest jedyną wadą, która może sprawić, że zęby będą mniej atrakcyjne. Drugi to krzywy zgryz. To częsta wada u dzieci. Rozwój szczęki jest taki, że nie może pomieścić wyrzniętych zębów, więc nie mogą one normalnie rosnąć. Zęby stałe są większe niż zęby mleczne i dlatego naturalnie wymagają więcej miejsca. Więc chwilowo mogą wyglądać brzydko. Jednak wcale nie musi tak pozostać. Właściwe leczenie ortodontyczne może przynieść bardzo dobre rezultaty. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość. Czasami leczenie trwa kilka miesięcy. W tym czasie będziesz musiał przejść badanie, aby specjalista mógł określić postępy. Jeśli więc czujesz, że zgryz Twojego dziecka jest jeszcze daleki od ideału, możesz umówić się na konsultację ortodontyczną. Należy również powiedzieć, że im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym lepszych efektów możemy się spodziewać.

Proces leczenia

Kiedy należy zabrać dziecko do dentysty?
Kiedy należy zabrać dziecko do dentysty?

Wybór odpowiedniego ortodonty jest bardzo ważny. Ważne, żeby miał dobre nastawienie. W ten sposób odwiedziny nie stworzą złej więzi z dzieckiem, a ono chętnie na nie przyjdzie. Całe uzdrowienie przyjdzie naturalnie. Początki zawsze są trudne, ale wynik jest wart poświęcenia. Powiedzmy też kilka słów o dorosłych, którzy marzą o piękniejszym uśmiechu. Warto wiedzieć, że nigdy nie jest za późno, nawet jeśli nie jesteś najmniejszy, na wizytę u ortodonty, który na pewno podpowie Ci, jaki aparat nosić, aby uzyskać wspaniałe efekty. Być może wydaje Ci się, że Twoje dziecko wciąż się rozwija i rośnie, więc nie spieszy Ci się do wizyty u specjalisty. Jeśli nie wiesz, kiedy jest odpowiedni czas, możesz poprosić dentystę o poradę. W pewnym sensie zakładanie aparatu to proces. Podczas pierwszej wizyty odbywa się jedynie konsultacja, podczas której ortodonta ocenia stan uzębienia oraz przeprowadza wywiad z pacjentem.

Rola dobrych nawyków w pielęgnacji jamy ustnej

Najlepiej pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Konieczne jest usunięcie resztek jedzenia, które mogą gromadzić się między zębami. Rozwijające się bakterie powodują próchnicę zębów, która następnie wymaga leczenia. Zęby muszą być wyleczone, zanim ortodonta będzie mógł założyć na nie aparat ortodontyczny, dlatego tak ważna jest współpraca z dentystą. Bez wątpienia trzeba powiedzieć, że trzeba być zaangażowanym w leczenie zębów, dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli zapobieganie problemom. Równie ważne jest wyrobienie zdrowych nawyków i nauczenie dziecka prawidłowego szczotkowania zębów. Kiedy Twoje dziecko jest małe, możesz nauczyć je mycia zębów poprzez zabawę. Ze starszymi dziećmi zwykle łatwiej jest przemówić do rozsądku. Idąc do szkoły zdają sobie sprawę, jak ważny jest wygląd, a piękny uśmiech jest jego integralną częścią.

Kiedy więc najlepiej wybrać się z dzieckiem do dentysty?

Można powiedzieć, że jest to problem indywidualny i nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Dlatego zanim zdecydujesz się na aparat, bardzo ważne jest, aby wyrobić w sobie nawyk szczotkowania zębów. Zajmuje to tylko kilka minut dziennie i działa świetnie. Zaleca się używanie szczoteczki elektrycznej, która skutecznie usunie zanieczyszczenia. Z usług odkamieniania często korzystają dorośli. Bakterie mogą rozwijać się pod kamieniem, dlatego ważne jest, aby regularnie go usuwać. Dbanie o zęby nie powinno być podporządkowane wyłącznie względom estetycznym. Złamane, nieleczone zęby i ubytki mogą nie być w stanie dobrze przeżuwać i rozdrabniać pokarmu, co z kolei może prowadzić do problemów trawiennych. Dlatego dbaj o siebie i swoje dziecko holistycznie, a przekonasz się, że to się opłaci.