Jak wzmocnić łamliwe i zniszczone paznokcie?

Jak wzmocnić łamliwe i zniszczone paznokcie? Kruche, pękające i łamliwe paznokcie – zarówno u rąk, jak i u stóp – to problem stosunkowo niegroźny, lecz skutecznie uprzykrzający codzienne funkcjonowanie, a także negatywnie wpływający na naszą pewność siebie i samopoczucie. Przede wszystkim dolegliwość ta wpływa bowiem na estetykę naszych paznokci, sprawiając, że stają się one nieatrakcyjne, zmatowiałe i wyszczerbione. Jak radzić sobie z tym problemem? Jak skutecznie wzmocnić łamliwe i zniszczone paznokcie?

Łamliwe i zniszczone paznokcie – przyczyny  

Przyczyn pojawienia się problemu łamliwych, kruchych i zniszczonych paznokci może być co najmniej kilka. Możemy podzielić je na zewnętrzne oraz wewnętrzne. Do pierwszej kategorii zaliczyć należy przede wszystkim niewłaściwą pielęgnację i higienę – nadmierne przycinanie i ścieranie płytki, jak również jej nieumiejętną obróbkę. Używanie do przycinania paznokci zabrudzonych lub nienaostrzonych nożyczek czy cęgów może prowadzić do uszkodzenia struktury paznokcia, co w rezultacie przyczyni się do pojawienia się wielu nieprawidłowości i dolegliwości.

Ponadto przyczyną może być również noszenie źle dobranego, zbyt małego i uciskającego na paznokcie obuwia, a także zbyt częste i długotrwałe stosowanie manicure lub pedicure akrylowego czy hybrydowego. Nie pomagają także regularne kąpiele w zbyt ciepłej wodzie, które skutecznie wysuszają skórę i niekorzystnie wpływają na kondycję paznokci. Za pojawienie się nieprawidłowości w obrębie paznokci odpowiedzialne może być także stosowanie niedopasowanych, słabej jakości kosmetyków oraz częsty kontakt z inwazyjnymi detergentami i innymi środkami chemicznymi. 

Czynnikami wewnętrznymi, niekorzystnie wpływającymi na stan i kondycję paznokci, mogą być natomiast: zła dieta, skłonności genetyczne oraz przewlekłe stany chorobowe. Z problemem łamliwych i kruchych paznokci mogą borykać się na przykład osoby ze skłonnościami do grzybicy, ale także chorujące na niedoczynność tarczycy czy cukrzycę. 

 

 

Jak skutecznie wzmocnić paznokcie?

Jak wzmocnić łamliwe i zniszczone paznokcie?
Jak wzmocnić łamliwe i zniszczone paznokcie?

Aby poprawić stan i kondycję swoich paznokci, warto do codziennej rutyny wprowadzić odpowiednio dopasowane produkty pielęgnacyjne, które skutecznie wzmocnią płytkę. Należy stosować środki bogate w witaminy A i E, które skutecznie wzmacniają strukturę płytki paznokcia. Ponadto, dobrym wyborem będą także produkty zawierające kwas foliowy, witaminę C oraz cynk.

Pierwszy ze składników wspomaga wzrost paznokcia, drugi wspiera produkcję kolagenu, będącego jednym z podstawowych budulców włosów i paznokci. Nierzadko to właśnie niedobór witaminy C bywa jednym z powodów zwiększonej łamliwości i kruchości paznokci. Trzeci składnik, cynk, to substancja niezbędna w procesie podziału komórek. Jego niedobór także widoczny jest w stanie paznokci, na których pojawiają się wyraźne białe plamki. Podczas codziennej pielęgnacji stóp i paznokci warto pamiętać także o naturalnych olejkach, które skutecznie nawilżają i odżywiają płytkę. Dobrym wyborem będzie tu olejek rycynowy, arganowy czy migdałowy, a także zwykła oliwa z oliwek.

Aby przywrócić swoim paznokciom pożądaną kondycję i estetykę, warto stosować pielęgnacyjne i wzmacniające środki kosmetyczne. Równie ważne jest jednak wzmocnienie ich od środka, dlatego też należy zadbać o właściwą suplementację. Środkami, które należy dostarczyć łamliwym i zniszczonym paznokciom, to przede wszystkim witaminy z grupy B, w szczególności witaminy B9 oraz B12, a także witamina D3 oraz wspomniane już A i E. Warto zadbać także o przyjmowanie odpowiednich ilości krzemu, cynku, żelaza i magnezu, które korzystnie wpływają na kondycję zarówno paznokci, jak i całego organizmu. 

Droga do mocnych paznokci – pielęgnacja i profilaktyka

Jeżeli zależy nam na tym, aby nasze paznokcie odzyskały swój pierwotny stan – odpowiednią twardość, wytrzymałość i zdrowy wygląd – powinniśmy pamiętać także o ich prawidłowej pielęgnacji, a także właściwej profilaktyce. Przede wszystkim unikajmy więc nadmiernego obciążania paznokci, chociażby poprzez noszenie za małych czy za ciasnych butów. Warto zadbać również o zakładanie odpowiedniej jakości obuwia i skarpet. Pamiętajmy o zachowaniu właściwej higieny stóp, a także unikaniu miejsc, w których moglibyśmy narazić się na infekcje paznokci, które również znacząco wpływają na ich kondycję. W miejscach publicznych, takich jak basen czy siłownia, zawsze zakładajmy ochronne klapki, a po przyjściu do domu dokładnie myjmy i dezynfekujmy stopy. Pamiętajmy jednak, aby unikać nadmiernego traktowania stóp i paznokci mocnymi środkami, a także nie narażać ich na kontakt z silnymi detergentami. 

Kluczowa jest w tym wypadku również umiejętna pielęgnacja i obróbka płytki paznokciowej. W celu jej skracania używajmy zawsze czystych, dobrze naostrzonych akcesoriów, jak nożyczki czy cęgi. Stosujmy wyłącznie swoje narzędzia, starajmy się nie pożyczać ich od innych. Warto regularnie odwiedzać także profesjonalny gabinet podolgoiczny, w którym specjalista podolog pomoże w doprowadzeniu paznokci do pożądanego stanu i estetyki.