Jaka powierzchnia jest potrzebna do zainstalowania instalacji fotowoltaicznej o mocy 10kW?

Jaka powierzchnia jest potrzebna do zainstalowania instalacji fotowoltaicznej o mocy 10kW? O dziwo, efekt fotowoltaiczny, który wykorzystuje promieniowanie słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej, został odkryty już w 1839 roku. Po raz pierwszy zauważył to francuski naukowiec Alexandre Edmond Becquerel, ojciec noblisty Antoine Henri Becquerel.

Fotowoltaika – prąd ze słońca

Długo trwało, zanim efekt fotowoltaiczny został zastosowany na dużą skalę, czyli na skalę przemysłową. Mylą się jednak ci, którzy myślą, że fotowoltaika to dopiero XXI wiek. Efekt ten był używany już wcześniej, na przykład w kalkulatorach popularnych w latach 80. i 90. XX wieku. Oczywiście energia słoneczna generowana przez instalacje fotowoltaiczne stała się ostatnio popularna i pożądana. Tutaj istotna jest oficjalna polityka rządów, w tym Polski, promowania inwestycji w panele fotowoltaiczne jako alternatywne do paliw kopalnych źródło energii elektrycznej i ciepła. Sama społeczność musi być zachęcana do innowacji, ale szybko się uczy, a dostępność różnych programów pomocowych, takich jak MyPower, wyraźnie to ułatwia. Obecnie nikogo nawet w najmniejszych miejscowościach, także tych na obrzeżach kraju, nie dziwią instalacje fotowoltaiczne na dachach sąsiadów. Jednak kwestie środowiskowe, które są nagłaśniane w mediach, są często drugorzędne w stosunku do zaangażowanych. Pierwsze pytania, jakie słyszą posiadacze takiego urządzenia to: „Czy warto?”, „Ile to będzie kosztować?” oraz „Czy to się nie zepsuje?”. Podczas gdy sceptycyzm pozostaje, ludzie chętnie korzystają przede wszystkim z wszelkiego rodzaju dotacji, a słowa „kapryśny” czy „głupi wynalazek” już się nie słyszy.

Czy energia słoneczna jest tego warta?

Energia słoneczna zawsze się opłaca, bo zysk liczymy dopiero po wydaniu pieniędzy na inwestycję. Jednak domowe panele fotowoltaiczne nie są stricte zarobkowe, bo nikt nam nie płaci za wytwarzany przez nie prąd. Naszym zyskiem jest obniżony koszt opłacania rachunków za prąd z sieci i czasami za energię cieplną, jeśli nasze instalacje fotowoltaiczne zasilają pompy ciepła. Sztuka „zarabiania” energii ze słońca polega w dużej mierze na doborze odpowiedniej ilości prądu, jaki zamierzamy uzyskać z fotowoltaiki na naszej posesji.

Bateria domowa

Najlepszym rozwiązaniem dla domu są ogniwa fotowoltaiczne http://www.gmstarbud.pl/realizacje/, których moc może w pełni zaspokoić nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Nie jest trudno ocenić, wystarczy znać zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, a każdy sprzedawca paneli fotowoltaicznych lub instalator pomoże nam to obliczyć. Tego typu obliczenia można również wykonać samodzielnie, wyszukując w Internecie witrynę z kalkulatorem powierzchni. Po obliczeniu zużycia planujemy zamówić moc instalacji fotowoltaicznej do naszego domu. Warto jednak pomyśleć tutaj o przyszłości, takiej jak zamontowanie pompy ciepła lub ogrzewania elektrycznego, zakup płyty indukcyjnej, czy ewentualnie zastąpienie ściśle palących się samochodów pojazdami elektrycznymi lub hybrydowymi.

Powierzchnia i rozmieszczenie paneli fotowoltaicznych = moc instalacji

Jaka powierzchnia jest potrzebna do zainstalowania instalacji fotowoltaicznej o mocy 10kW?
Jaka powierzchnia jest potrzebna do zainstalowania instalacji fotowoltaicznej o mocy 10kW?

Aby móc pozyskiwać energię elektryczną ze słońca, musisz znaleźć odpowiednią przestrzeń fotowoltaiczną na dachu lub w najbardziej nasłonecznionym miejscu na swojej posesji. Jeśli chodzi o kąt nachylenia, zależy to od orientacji paneli, najlepszy kąt nachylenia wybierze doświadczony instalator PV.
Mimo wszystko warto wiedzieć, że:

  • Najlepsza orientacja to południe, przy kącie panelu 30-40°;
  • Nieco gorsze, ale skuteczne w wymiarze sprawności od 90 do 95%, są orientacje południowo-wschodnia i południowo-zachodnia, z panelami ustawionymi pod kątem 25-55°;
  • Najbardziej nieefektywnym kierunkiem z najwyższą wydajnością 80% jest Wschód-Zachód, z panelami pod kątem 25-40°;
  • W kierunku północnym polskich paneli nie kładziono, gdyż sprawność montażu tutaj nie była opłacalna.

Powierzchnia panelu fotowoltaicznego

Ustawione pod odpowiednim kątem i w optymalnej orientacji panele fotowoltaiczne z https://virtussun.pl/oferta/fotowoltaika-katowice/ będą generować czystą energię elektryczną. Ważna jest jednak tutaj liczba paneli, ponieważ im więcej paneli, tym więcej energii zostanie wygenerowane. Tu jednak pojawia się problem, ponieważ niektóre gospodarstwa domowe mają duże zapotrzebowanie na energię elektryczną, a jednocześnie nie mają wystarczająco dużo miejsca, aby zainstalować fotowoltaikę odpowiednią do mocy domu. Dzieje się tak, ponieważ aby uzyskać więcej mocy, potrzebujesz większej powierzchni, aby panel słoneczny mógł przechwycić światło. Instalacja o mocy 3 KW wymaga paneli o powierzchni około 13 m2, natomiast instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kW wymaga przygotowanej powierzchni około 45 m2, czyli prostokąta dachu 9 x 5 metrów . To może nie wydawać się problemem, ponieważ możesz zaprojektować swój dom tak, aby miał miejsce na dachu, a na położenie domu nie będą miały wpływu żadne cienie. Rzeczywiście jest to możliwe na obszarach wiejskich i na przedmieściach, ale są problemy, ponieważ wiele budynków zostało wzniesionych i nie są one budowane pod fotowoltaikę. Więc czasami widzimy panele pracujące na ziemi.

 

GM Starbud fotowoltaika
Składowa 25
27-200 Starachowice
518480305
www.gmstarbud.pl
Virtussun fotowoltaika
ul. Lipinowska 27
87-100 Toruń
696 200 000
www.virtussun.pl