Która witamina D jest najlepsza dla dzieci?

Która witamina D jest najlepsza dla dzieci? Nasze dzieci rosną w zawrotnym tempie. Szybko wyrastają im ubrania i tracą zęby mleczne. Jako rodzice staramy się dbać o ich prawidłowy rozwój. Wiemy, jak ważna jest tutaj profilaktyka. Dzieci potrzebują pełnego zestawu witamin i minerałów. Dostarczając im niezbędnych składników, możemy zapewnić im zdrowy wzrost. Najważniejszą grupą składników odżywczych jest witamina D. Składnik ten wpływa na tak wiele ważnych funkcji, że nie należy go lekceważyć. Czytając ten artykuł dowiesz się jakie działanie ma witamina D i dlaczego jest tak ważna.

Jako rodzic chcesz wiedzieć, jak zapewnić swojemu dziecku ten niezbędny składnik odżywczy z punktu widzenia zdrowia człowieka. Dowiesz się podstawowych zagadnień dla matek karmiących piersią oraz jak zapewnić suplementację witaminy D dzieciom w różnym wieku. Choćby po to, by poznać odpowiedzi na te pytania, warto zatrzymać się tu na chwilę.

Co warto wiedzieć o witaminie D?

Która witamina D jest najlepsza dla dzieci?
Która witamina D jest najlepsza dla dzieci?

Zacznijmy od funkcji tego niezwykle ważnego składnika odżywczego. Przyjmując witaminę D możemy wpływać na zdrowe i mocne kości. Czynnik ten jest niezwykle ważny we wzroście i rozwoju młodego organizmu. Kości nadal rosną i pojawia się uzębienie. W młodym wieku warto zwracać uwagę na te rzeczy od samego początku. Dlatego jako rodzice powinniśmy uważać na dietę bogatą w związki, które w trakcie przemian metabolicznych przekształcane są w witaminę D. Produkt końcowy tej przemiany wzmacnia organizm ludzki. Z punktu widzenia opiekuna takiego malucha warto mieć tę zaletę na uwadze. Dzięki temu układ odpornościowy działa wydajniej, co oznacza, że ​​dziecko rzadziej zapada na różne choroby, w tym na sezonowe przeziębienia. Kolejną zaletą witaminy D jest ochrona przed cukrzycą typu 1 i nowotworami. Obie choroby są bardzo niebezpieczne. W ramach profilaktyki warto wspomagać organizm dziecka odpowiednią suplementacją. Według różnych statystyk medycznych, aż 90% Polaków ma niedobory tego składnika odżywczego. Są to niepokojące statystyki i tylko świadomość znaczenia witaminy D oraz odpowiedzialne podejście może przynieść korzystne zmiany w tych statystykach. Pytasz, ok, ale skąd bierzesz tę witaminę D? Wiadomo, że procesy zachodzące w wyniku absorpcji światła słonecznego wpływają na produkcję witaminy D. Nie żyjemy w tropikach, więc brakuje nam tego światła słonecznego. Tu idziemy pod górę. W żywności jest wiele składników odżywczych, ale co z witaminą D? Złogi tej witaminy możemy również znaleźć w wielu produktach spożywczych. Należą do nich tłuste ryby (śledź, makrela, halibut), grzyby i żółtka jaj. Biorąc pod uwagę, że 80% naszego zapotrzebowania na witaminę D pochodzi ze światła słonecznego, naszym przeznaczeniem jest wzbogacanie naszej diety o odpowiednie suplementy. Na potrzeby tego artykułu skupimy się na suplementach odpowiednich dla dzieci.

Poważny problem matek karmiących

Matki karmiące mogą również cierpieć na niedobór witaminy D. Sądząc po przedstawionych powyżej statystykach, prawie na pewno mają niedobór witaminy D. Jak powinni opiekować się dzieckiem? Pierwszym krokiem, który zalecamy, jest wizyta u odpowiedniego lekarza rodzinnego i wykonanie badania morfologicznego. Na podstawie ich wyników można stwierdzić, czy matki otrzymują wystarczającą ilość tego składnika odżywczego. Lekarz może wówczas zalecić odpowiednią suplementację w celu zwiększenia poziomu tego składnika odżywczego. To jednak nie koniec problemów związanych z zaopatrzeniem niemowląt w witaminę D. Istnieje równie poważny problem, którego nie można przezwyciężyć. Jest to niezdolność do zjedzenia odpowiedniej ilości pokarmu w jednym czasie, aby dziecko mogło wchłonąć potrzebną mu porcję witaminy D. Warto o tym pomyśleć i zabrać dziecko do lekarza. Procedury operacyjne będą podobne jak w przypadku matek karmiących. Po pobraniu krwi dziecka i na podstawie ich wyników, wzrostu, wagi i wieku dziecka lekarz przepisze suplement diety zawierający odpowiednią dawkę tego tak potrzebnego składnika. Dodatek ten może występować w postaci kropli. Jest to wygodna i nieinwazyjna forma witaminy D, która zaspokaja zapotrzebowanie niemowląt na ten składnik. Sposób aplikacji również nie sprawiał problemów. Warto jednak trzymać się zaleceń lekarza dotyczących dziennej wielkości porcji dla dziecka.

Dzieci w różnym wieku i zalecane metody suplementacji

Wraz z wiekiem dzieci rośnie ich zapotrzebowanie na witaminę D. Dotyczy to zwłaszcza nastolatków. Jak zapewnić im odpowiednią dawkę tego składnika odżywczego? Działa to w ten sam sposób w przypadku matek karmiących piersią i niemowląt. Warto umówić się na wizytę w przychodni i zrobić badanie krwi dla dzieci. Po analizie wyników oraz wadze, wzroście i wieku dziecka lekarz rodzinny zaleci odpowiednią dawkę preparatów zawierających witaminę D. W przypadku suplementacji możliwości jest kilka. Nie są szkodliwe dla dzieci, o ile przestrzegane są zalecenia lekarza. W aptece można kupić witaminę D w postaci kropli (starsze dzieci też mogą ją przyjmować), tabletek (zestawy witaminowe i multiwitaminowe, w których witamina D jest jednym ze składników) oraz legendarny olej z wątroby dorsza. Olej z wątroby dorsza to suplement, który naprawdę działa. Nasi rodzice to docenili, my pamiętamy ten niesmaczny preparat, ale ceniliśmy jego skuteczność. Dzięki niemu nasze ciała są w świetnej formie. I aby nasze dzieci robiły to samo, karmmy je olejem z wątroby dorsza.