Czy alkohol jest narkotykiem?

Czy alkohol jest narkotykiem? Wiele osób nie klasyfikuje alkoholu jako narkotyku. Ale w rzeczywistości Światowa Organizacja Zdrowia uznała wniosek, że etanol jest lekiem niszczącym zdrowie publiczne już w 1975 roku. Medycyna uważa ją za truciznę, która oddziałuje na układ nerwowy i wszystkie narządy człowieka, niszcząc ich strukturę na poziomie komórkowym i molekularnym. Działając na organizm, należy do czwartej klasy substancji niebezpiecznych, które w odpowiednich warunkach mogą spowodować ostrą chorobę fizyczną lub śmierć.

Jak uzależnienie od alkoholu wpływa na życie człowieka?

Obecnie wielu ludzi boryka się z problemami takimi jak alkoholizm. Uzależnienie od alkoholu może zrujnować życie człowieka, zaburzając jego zdrowie, relacje z rodziną i przyjaciółmi oraz utrudniając rozwój zawodowy. W początkowej fazie pacjent nie zauważa, jak często i ile pije, ponieważ choroba rozwija się powoli. O pojawieniu się nałogu możemy mówić wtedy, gdy ktoś chce pić coraz więcej. Uzależnienie od alkoholu to choroba, którą należy leczyć przy pomocy psychologa i leków. Najtrudniejsze jest to, że osoby z tym uzależnieniem często się do tego nie przyznają. Bez względu na to, jak otaczające okoliczności próbują mu przekazać tę myśl, dopóki sam alkoholik nie zda sobie sprawy z powagi problemu i nie chce się go pozbyć, szanse na wyzdrowienie są bardzo małe. W końcu odzyskanie nastroju to już połowa sukcesu. Ale nawet tutaj nie jest łatwo, bo o to w uzależnieniu chodzi, bo z alkoholu nie da się w pewnym momencie zrezygnować. Alkohol jest substancją psychoaktywną, która oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy i uzależnia. Po wypiciu alkoholu człowiek czuje się dobrze dzięki produkcji endorfin i dopaminy (hormonów aktywujących ośrodek przyjemności w mózgu). Przy regularnym spożywaniu alkoholu naturalna produkcja tych hormonów jest tłumiona, więc organizm ma ciągłe zapotrzebowanie na alkohol.

Jak leczyć uzależnienie od alkoholu?

Podczas leczenia alkoholizmu ludzie często uciekają się do kodowania. Jedną z najbardziej znanych metod jest użycie Esperalu https://odoklinika.pl/esperal-poznan-wszywki/. Jest to lek blokujący produkcję dehydrogenazy aldehydu octowego. Uwalnia się po wypiciu i rozkłada etanol na wodę i dwutlenek węgla. Kiedy produkcja tego enzymu jest zablokowana, aldehyd octowy może gromadzić się w organizmie i powodować ciężkie zatrucie, powodując zawroty głowy, nudności, wymioty, uderzenia gorąca, obfite pocenie się, strach i kołatanie serca. Taki stan powinien zniechęcać do picia, ale nie gwarantuje całkowitej trzeźwości.

Istnieje kilka sposobów stosowania leku Esperal w leczeniu alkoholizmu.

Czy alkohol jest narkotykiem?
Czy alkohol jest narkotykiem?

1. Refleksologia. Pierwszym z nich jest przyjmowanie leku w postaci tabletki. Pacjent regularnie stosował Esperal i podawano mu niewielkie ilości alkoholu specjalnie w celu wywołania stanu odurzenia, po którym następowało uczucie wstrętu. Procedura ta jest wykonywana kilka razy, aby wywołać negatywną reakcję na zapach i smak alkoholu w pamięci pacjenta. Efekty utrzymują się tak długo, jak osoba przyjmuje lek. Istnieje duże prawdopodobieństwo nawrotu po odstawieniu leku.

2. Kod łączenia. W celu uzyskania długotrwałych efektów lek można wszyć w ciało tuż pod łopatkami w placówkach przeznaczonych dla alkoholików. W tym przypadku nie musi przyjmować lekarstw i całkowicie polega na świadomości pacjenta. Chirurgicznie wszczepiona kapsułka utrzymuje stężenie leku we krwi na stałym poziomie. Usuwają również alkohol z organizmu i przywracają funkcje narządów. Dlatego osoba nie może pić alkoholu przez 1 do 5 lat. Przed wykonaniem operacji chirurg musi przeprowadzić dialog z pacjentem i doradzić mu dalsze postępowanie. Pacjenci muszą podpisać formularz zgody na operację. Zaletą tego podejścia jest to, że wiadomo, że picie alkoholu po włożeniu kapsułki jest śmiertelne. W przypadku spożycia alkoholu po zakodowaniu i rozwinięcia się ciężkiego zatrucia pacjent wymaga rehabilitacji w ośrodku odwykowym, a w ciężkich przypadkach nawet usunięcia implantu.

3. Zastrzyk. Czasami pacjenci otrzymują również zastrzyki domięśniowe, w którym to przypadku stan czuwania może trwać do dwóch lat.

Leczenie preparatem Esperal jest zdecydowanie najbardziej radykalnym rozwiązaniem. Powstrzymywanie się od alkoholu w ferworze śmierci ma ogromny wpływ na psychikę człowieka. Może czuć się przygnębiony lub nerwowy. Nie ma gwarancji, że skuteczność leczenia alkoholowego będzie trwała przez całe życie, a ludzie często wracają do nałogu. Tej metody leczenia alkoholizmu nie można nazwać całkowicie bezpieczną, ponieważ istnieje wiele przeciwwskazań, które zabraniają tej metody.

Terapia alkoholowa może pomóc w zaprzestaniu picia na długi czas. Używanie Esperalu, chociaż alkohol jest zabroniony, nie rozwiązuje problemów psychologicznych, które prowadzą do uzależnienia. Jednak trzeźwość daje czas i możliwość wyzdrowienia, refleksji nad wewnętrznymi lękami, uporządkowania siebie i swojego zdrowia oraz powrotu do pełni życia. Więc jeśli widzisz, że ktoś z twojej rodziny rujnuje sobie życie pijąc za dużo, jak najszybciej udaj się na odwyk.