Jaki kurs wybrać księgowy?

Jaki kurs wybrać księgowy? Z roku na rok pojawia się coraz więcej ofert pracy w księgowości. Dlatego wiele osób decyduje się na pracę w księgowości. Jednak osoby bez doświadczenia i wykształcenia nie zawsze mają szansę na znalezienie pracy. Jakie kursy księgowe wybrać, aby dostać pracę? Odpowiadamy.

Zacznij od początku

Rachunkowości nie uczy się w szkole podstawowej ani nawet w liceum. Nie mamy więc żadnych baz, więc od nich musimy zacząć szkolenie. Podstawy rachunkowości to doskonała opcja dla osób, które nie miały wcześniejszego kontaktu z finansami i rachunkowością. Chociaż na studiach mamy podstawowe kursy księgowości, dobrze jest je zapamiętać, zanim przejdziemy dalej. Rachunkowość jest jak matematyka. Pominięcie dowolnego etapu nauki może utrudnić nam przejście dalej. Kto może pominąć podstawowe kursy rachunkowości? Po pierwsze osoby, które ukończyły np. finanse i rachunkowość. Na kursie nie uczą się niczego poza studiami pierwszego lub drugiego stopnia. Również ci, którzy już pracują w księgowości, mogą pominąć kursy z podstaw rachunkowości. Dotyczy to zwłaszcza osób pracujących jako młodsi księgowi lub nawet asystenci księgowi.

Jaki kurs wybrać księgowy?
Jaki kurs wybrać księgowy?

Szkolenia podatkowe

Nie można być dobrym księgowym, jeśli nie rozumie się podatków. Teoretycznie po kursie podstawowym możemy odbyć zaawansowane szkolenie z rachunkowości finansowej. Jednocześnie jednak powinniśmy również szkolić się w zakresie podatków. Mamy wiele do zrobienia na tym froncie. Czemu? Ponieważ nawet pełny kurs księgowości nie dotyczy zbyt wielu podatków. Tak, nauczymy się obliczać zaliczki na podatek dochodowy, ale na tych szkoleniach pomijane są zaawansowane zagadnienia związane np. z VAT. Jakie szkolenia podatkowe wybrać? Na wstępie musimy sobie uświadomić, że księgowi nie są doradcami podatkowymi. Nie musimy więc znać każdego podatku. Ponadto księgowi nie mogą świadczyć usług doradztwa podatkowego. Dlatego powinni wybierać tylko te szkolenia, które są pomocne w ich codziennej pracy. Najczęściej wybieramy kursy z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT. Wybierajmy kursy, które poruszają interesującą nas tematykę. Jeśli firma, dla której pracujemy, nie prowadzi handlu zagranicznego, nie musimy interesować się tym aspektem podatku VAT. Oczywiście część osób wybiera dodatkowe szkolenia, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie lepszej pracy. Zwróćmy jednak uwagę na ważny szczegół. Pracodawcy sprawdzają, czy kandydaci byli narażeni na konkretny problem w praktyce, a nie tylko w teorii. Zaletą szkolenia podatkowego jest to, że trwa ono zazwyczaj tylko kilka dni. Wadą jest to, że sporo kosztują.

Dodatkowe kursy, które warto wziąć

Księgowi to nie tylko specjaliści ds. rozliczeń, ale również kadry i płace. Zwłaszcza w mniejszych firmach księgowi odpowiadają za pełną obsługę klienta, w tym kadrowo-płacową. Z tego powodu rozważmy kursy z zakresu kadr i płac. Niektóre szkolenia z zakresu samej księgowości poruszają tematykę kadr i płac. Jednak dobrze, że dostarczają praktycznych umiejętności. Księgowi z wieloletnim stażem pracy mogą rozważyć odbycie kursu głównego księgowego. Główni księgowi zazwyczaj nie zajmują się stricte rachunkowością finansową, ale sprawami podatkowymi czy finansowymi. Szkolenia z księgowości online są dostępne nawet wtedy, gdy duża liczba zleceń nie pozwala nam na regularne szkolenia. Szkolenie z rachunkowości online obejmuje te same tematy, co szkolenie na miejscu. Wiele z nich umożliwia nawet uzyskanie certyfikatu. Choć nie ma ściśle oficjalnej wartości, może być naszą przewagą na rynku pracy. Księgowi, którzy czują się komfortowo z podatkami, mogą rozważyć kurs doradcy podatkowego. Bez przeszkód świadczy usługi doradcze i rachunkowe. Szkolenie dla biegłych rewidentów jest bardzo ciekawe, ale zajmuje więcej czasu. Biegli rewidenci to osoby, które przed uzyskaniem odpowiednich kwalifikacji muszą zdać szereg egzaminów. Ta ścieżka kariery z pewnością nie jest dla każdego. Jednak doświadczeni księgowi mogą rozważyć wzięcie udziału w kursach, które z pewnością poszerzą ich dotychczasową wiedzę.

Praca jako księgowy wymaga ciągłego aktualizowania swojej wiedzy. Dlatego pracownicy działu księgowości powinni co jakiś czas uczestniczyć w szkoleniach, np. dotyczących zmian w przepisach podatkowych. Mogą być również szkoleni do lepiej płatnych, ale także bardziej odpowiedzialnych prac. Pamiętajmy, że szkolenie z rachunkowości to świetny sposób na włamanie się do zawodu. Trudno bez powodu dostać pracę, nawet jako asystent w dziale księgowości.