Co warto wiedzieć o klimatyzatorach?

Co warto wiedzieć o klimatyzatorach? Klimatyzacja to bardzo prosty i coraz tańszy sposób na osiągnięcie komfortowych warunków temperatury i wilgotności w domu. To rozwiązanie z roku na rok staje się coraz bardziej popularne w domach jednorodzinnych. Jeszcze do niedawna, gdy słyszeliśmy słowo klimatyzacja, myśleliśmy o sklepach, restauracjach lub innych podobnych obiektach. Ponadto klimatyzatory są częściej używane jako urządzenia grzewcze. Jednak często słyszymy, że takie urządzenia nie mają dobrego wpływu na nasze zdrowie. Są one po prostu spowodowane błędami, które mógł popełnić instalator lub niewłaściwym użytkowaniem klimatyzatora. Użytkowanie klimatyzatora nie spowoduje żadnych złych skutków, jeśli zadbamy o prawidłowy montaż i prawidłowe działanie.

Klimatyzacja i Wentylacja

Nie wolno nam zapominać, że klimatyzacja nigdy nie zastąpi wentylacji. Te dwa procesy są całkowicie niezależne, ale wzajemnie się uzupełniają. Całkowicie zabrania się jednak zatrzymywania wentylacji po zainstalowaniu klimatyzatora. Jeśli mamy do czynienia z wentylacją wspomaganą mechanicznie, wówczas podczas korzystania z klimatyzatora powinniśmy wyłączyć wentylator. Czemu? Stały dopływ ciepłego powietrza zapewniony przez wentylację spowoduje intensywniejszą pracę klimatyzatora, co znacznie podniesie koszty jego eksploatacji.

Zdrowe powietrze w naszym domu lub mieszkaniu

Co warto wiedzieć o klimatyzatorach?
Co warto wiedzieć o klimatyzatorach?

Klimatyzacja jest zalecana dla osób z alergiami lub innymi chorobami płuc. Według badań jakość powietrza w domu powinna być filtrowana, a proces ten zapewnia klimatyzator. Filtr w tym urządzeniu zatrzymuje wszelkie szkodliwe cząsteczki. Dzięki temu procesowi mamy pewność, że powietrze, którym oddychamy jest czyste i nie znajdziemy w nim żadnych zanieczyszczeń, kurzu czy alergenów. Niektóre modele wyposażone są również w system jonizacji powietrza. Niestety znajdziemy je tylko w urządzeniach z wyższej półki. Mimo to jest to świetny sposób na poprawę jakości powietrza dla osób cierpiących na astmę, alergie lub dzieci. Poza tym czuliśmy się znacznie lepiej z temperaturą i wilgotnością zapewnianą przez klimatyzator. Latem idealna temperatura to 23-26oC przy wilgotności 40-60%. W tym przypadku nasze ciało nie poci się i czuje się komfortowo. Aby uniknąć przeziębień i innych chorób, musimy zwracać uwagę na regulację temperatury. I tak nie możemy tego zrobić. Maksymalna możliwa różnica temperatur między pomieszczeniem z klimatyzacją i bez niej wynosi 7°C. Jeśli nie zastosujemy się do tego, będziemy musieli pomyśleć o przeziębieniu, a nawet zapaleniu zatok lub zapaleniu płuc. Brak jakichkolwiek podmuchów czy przeciągów zapewnia również odpowiedni komfort. Dlatego należy zwrócić uwagę na kierunek i prędkość podmuchu. Prędkość nie powinna przekraczać 0,2 m/s, w przeciwnym razie mogą wystąpić problemy zdrowotne.

Osuszanie

Kolejną bardzo ważną zaletą stosowania klimatyzatora we własnym domu lub mieszkaniu jest usuwanie nadmiaru wilgoci. Warto wspomnieć, że urządzenie to oprócz chłodzenia powietrza usuwa również nadmiar wilgoci. Dzięki temu powietrze jest zdrowsze i korzystnie wpływa na nasze zdrowie. System odpowiedzialny za wymianę i obniżenie temperatury powietrza oparty jest na czynniku roboczym zawartym w instalacji. Krąży między skraplaczem a parownikiem, schładzając powietrze i odprowadzając pochłonięte ciepło na zewnątrz.

Ile kosztuje klimatyzacja?

Rozważając inwestycję w klimatyzator możemy napotkać nie lada problem. Na rynku dostępnych jest wiele niedrogich urządzeń. Ale nie ma co kłamać, cena i jakość wzajemnie się uzupełniają i nie warto zbytnio oszczędzać. Z kolei przy montażu klimatyzatora cena zależy od kilku kwestii. Mówimy o takich aspektach jak długość całego procesu, rodzaj sprzętu, wysokość instalacji czy jej rodzaj.

Ekonomiczne działanie klimatyzacji

Jeśli chcemy, aby nasz sprzęt był jak najbardziej ekonomiczny w czasie upałów, powinniśmy pomyśleć o dobrej izolacji termicznej ścian, stropów, szyb okiennych czy przegród budowlanych. Do tego możemy wykorzystać folie, których zadaniem jest odbijanie światła. Warto pomyśleć również o roletach lub innych zasłonach. Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest żarówka. Okazuje się, że te mniej ekologiczne też mogą generować dużo ciepła.

Jak długo działa klimatyzator?

Według wielu klimatyzatory mogą działać nawet do 30 lat. Zależy to jednak od użytych komponentów, prawidłowego działania, kontroli lub oceny samego sprzętu. Klimatyzacja to świetna inwestycja w przyszłość. Ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dodatkowo zachęcają ich coraz niższe koszty zakupu, montażu czy serwisu klimatyzacji, które z roku na rok znacząco spadają.