Szafy sterownicze niezbędne w automatyzacji przemysłowej – szafy sterownicze należą do urządzeń przemysłowych. Są specjalnie zaprojektowane do procesów przemysłowych wykorzystujących ogrzewanie elektryczne, w tym do sterowania pompami, wentylatorami, zaworami i innymi urządzeniami. Ważny jest projekt wykonany przez zamawiającego lub stworzony przez wykonawcę, prefabrykacja szaf sterowniczych oraz ich profesjonalny montaż.
Szafy sterownicze elektryczne niezbędne w automatyzacji przemysłowej
Obecnie absolutnie cały sprzęt używany w produkcji jest podłączony do sieci elektrycznej. Do sterowania tym sprzętem wymagane są elektryczne szafy sterownicze. To specjalne urządzenia zawierające zestaw elementów regulujących procesy technologiczne. Konstrukcja szafy składa się z obudowy i znajdujących się wewnątrz urządzeń, które odpowiadają za realizację różnych funkcji: wyłączenie lub uruchomienie poszczególnych systemów, zabezpieczenie urządzeń w sytuacjach awaryjnych, monitorowanie poziomu napięcia, załączenie instalacji rezerwowych w przypadku awarii głównych z jakiegokolwiek powodu itp.
Stacje takie automatycznie sterują urządzeniami, chronią je przed przepięciami, przeciążeniami i zwarciami, diagnozują awarie oraz realizują szereg innych ważnych funkcji zapewniających sprawną i bezpieczną pracę urządzeń przemysłowych. Znajdują zastosowanie w przedsiębiorstwach przemysłu: spożywczego, maszynowego, metalurgicznego, przetwórczego oraz w wielu innych gałęziach przemysłu.
Wykonaniem prefabrykacji szaf sterowniczych plcontroll.com/prefabrykacja-szaf-sterowniczych/ zajmują się specjalistyczne firmy świadczące usługi w zakresie projektowania i montażu paneli sterowniczych urządzeń, a także wykonania obudowy szaf elektrycznych do gotowych obwodów elektrycznych. Szafy projektowane są z uwzględnieniem składu posiadanego sprzętu oraz zasad jego działania, wyposażone w nowoczesne i wysokiej jakości podzespoły, dzięki czemu jest pewność ich niezawodności.
Prefabrykacja szaf sterowniczych
Kompleksowa prefabrykacja szaf sterowniczych realizowana jest na bazie doświadczenia w budowie i montażu a także wdrożeniu tych urządzeń. Tylko starannie wykonana szafa umożliwi prace rozruchowe i eksploatacyjne. Jej projektowanie musi przebiegać z zachowaniem pełnej i jednoznacznej identyfikacji połączeń i komponentów a stosowana aparatura powinna pochodzić od sprawdzonych i certyfikowanych producentów.
Nowoczesne narzędzia automatyzacji procesów umieszczane są w specjalnych szafach, oprócz urządzeń sterujących (PLC, przekaźniki, przyciski, przełączniki itp.) znajdują się wyłączniki jednobiegunowe, dwubiegunowe i trójbiegunowe, różne zabezpieczenia, urządzenia do wizualizacji stanów kontrolowanego obiektu (lampy, monitory) oraz w razie potrzeby systemy kontroli mikroklimatu.
Szafa sterownicza przeznaczona jest do zasilania podłączonego do niej obciążenia, jak również do sterowania tym obciążeniem. Może ona odbierać sygnały z czujników zewnętrznych i wydawać odpowiednie polecenia sterujące. Na przykład, jeśli czujnik światła zewnętrznego o zmierzchu wykaże, że oświetlenie spadło poniżej określonej wartości, wówczas sterownik może wydać polecenie włączenia oświetlenia zewnętrznego.
Prefabrykacja szafy sterowniczej jest realizowana na podstawie dokumentacji technicznej klienta lub autorskiego projektu wykonawcy. Takie urządzenia elektryczne zawierają przetwornice częstotliwości, które są używane do sterowania urządzeń napędowych. Jeżeli prefabrykacja będzie dotyczyła szaf sterowniczo-zasilających dla większych maszyn z bardziej wymagającym systemem sterowania, wykonawca zabudowuje sterowniki PLC, komputery przemysłowe, panele operatorskie, a także inne elementy automatyki. Do prefabrykacji szaf sterowniczych używana jest jedynie aparatura renomowanych producentów.
Automatyka przemysłowa – prefabrykowane szafy sterownicze
W automatyce przemysłowej stawiane są bardzo poważne wymagania dotyczące jakości i niezawodności szaf sterowniczych. Dlatego firmy tworzą projekty i produkują szafy sterownicze z pełnym cyklem prac. Producent szaf sterowniczych wykonujący ich prefabrykację, pomaga w doborze najlepszych podzespołów, w razie potrzeby dobiera optymalny zamiennik. Monitorowany jest ich pełny cykl życia, w tym po montażu u klienta, zapewniając optymalną obsługę.
Aby zrozumieć, który typ urządzenia jest odpowiedni dla firmy, warto bardziej szczegółowo zastanowić się nad różnicami w stopniu ochrony obudowy. Jeśli planowana jest instalacja prefabrykowanej szafy sterowniczej w pomieszczeniu o optymalnej wilgotności, można wybrać urządzenie o stopniu ochrony IP od 20 do 30. Takie modele mają dobrą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Stopień ochrony o indeksie od 44 do 54 pozwala na ich montaż o na zewnątrz lub wewnątrz budynków, gdzie występuje duża wilgotność. Najwyższe stawki to od 55 do 65, takie szafy można montować w pomieszczeniach o agresywnych warunkach jak i poza nimi. Kolejnym ważnym parametrem jest wielkość szafy sterowniczej. Zależy to bezpośrednio od tego, ile urządzeń i linii kablowych można wnieść do środka, czy jest wystarczająco dużo miejsca na ich podłączenie.
Proces prefabrykacji szafy sterowniczej rozpoczyna się od pomysłu, następnie profesjonalnego projektu i budowy urządzenia. Kolejny krok to oprogramowanie, montaż, wdrożenie u danego klienta i serwisowanie. Dzięki zrealizowaniu wielu projektów możliwa jest szybka i elastyczna prefabrykacja szaf sterowniczych od małych po bardzo duże.
plcontroll – automatyzacja w przemyśle |
plac Kilińskiego 3 |
71-414 Szczecin |
720884319 |
www.plcontroll.com |