Nowoczesne metody rehabilitacji najmłodszych i starszych

Nowoczesne metody rehabilitacji najmłodszych i starszych – poziom rehabilitacji w Polsce i na świecie rośnie. Ośrodki i kliniki rehabilitacyjne stale aktualizują swoje metody, aby poprawić powrót do zdrowia wszystkich pacjentów, w tym niemowląt i dzieci. Niestety coraz więcej dzieci musi przechodzić rehabilitację od wczesnego dzieciństwa – niektóre nawet od urodzenia lub wczesnego niemowlęctwa.

Co to jest rehabilitacja dziecka?

Większość wad postawy wykrytych zaraz po urodzeniu dziecka można mieć nadzieję na pełne wyleczenie, jeśli jak najszybciej skontaktujesz się ze specjalistą i niezwłocznie rozpoczniesz leczenie i/lub rehabilitację. Jedną z najpopularniejszych metod rehabilitacji niemowląt jest rehabilitacja Vojty. Jej głównym celem jest zapobieganie niepełnosprawności u dzieci urodzonych z wadami ośrodkowego układu nerwowego.

Terapia dziecka

Nowoczesne metody rehabilitacji najmłodszych i starszych
Nowoczesne metody rehabilitacji najmłodszych i starszych

W latach czterdziestych XX wieku opracowano metodę NDT-Bobath, która zrewolucjonizowała opiekę i wczesne leczenie niemowląt i małych dzieci. Podpowiada, jak je karmić, jak je przewijać, jak się z nimi bawić, dostosowując wszystkie czynności do naturalnego rytmu biologicznego dziecka. Ma to na celu ułatwienie nauki prawidłowych wzorców ruchowych. Celem całego zabiegu jest osiągnięcie i utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Terapia indywidualna daje możliwość właściwej oceny stanu zdrowia dziecka.

Terapia odzieżowa to kolejny kamień milowy w procesie zdrowienia dzieci. Ten pomysł i pomysł zrodził się w Związku Radzieckim w latach 90., kiedy rozwijał się przemysł lotniczy. Pierwsze skafandry kosmiczne zostały zaprojektowane w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom warunków obniżonej grawitacji, na jakie narażeni byli astronauci. Początkowo stosowano go u dzieci z zaburzeniami neuromotorycznymi, a kolejny produkt, TheraSuit, został zaprojektowany i wdrożony w Stanach Zjednoczonych w 1997 roku. Służy do rehabilitacji dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. I wkrótce z powodzeniem wprowadzony na rynek światowy. Stosowany jest u pacjentów powyżej 2,5 roku życia ze schorzeniami neurologicznymi, ortopedycznymi i narządu ruchu. Rehabilitacja ta pozytywnie wpływa na poprawę pracy całego układu nerwowego, pobudzenie mózgu oraz przywrócenie prawidłowej postawy ciała. Podczas leczenia kombinezonem TheraSuit najczęściej stosuje się PNF, NDT-Bobath, Terapię Manualną, Kinesiotaping, TheraBand, Integrację Sensoryczną i inne metody. Terapia integracji sensorycznej często polega na uczeniu się. Powinno sprawiać dziecku radość, choć musi też włożyć trochę wysiłku w wykonywane zadanie. Podczas zajęć wykorzystywane są różne pomoce terapeutyczne takie jak: huśtawki, równoważnie, podesty, deskorolki itp. Dzięki tej terapii poprawia się skupienie i koncentracja dziecka, a także jego zdolności wzrokowe i słuchowe.

Leczenie po 65…

rehabilitacja prywatnie Szczecin
rehabilitacja prywatnie Szczecin

Na drugim końcu życia niektóre osoby w tym wieku mogą odczuwać objawy pogarszającego się stanu zdrowia. Bardzo ważnym czynnikiem staje się odpowiednia rehabilitacja. W przypadku osób powyżej 65 roku życia organizm nie może już odzyskać swojej poprzedniej siły i siły, dlatego doskonalenie osób powyżej 65 roku życia powinno koncentrować się na zapobieganiu urazom i niepełnosprawności. Często izolowane środowisko osób starszych, z depresją i rzadko spotykanymi stanami zwyrodnieniowymi kości i stawów, chorobami układu krążenia i różnymi innymi dolegliwościami fizycznymi, wymusza rehabilitację w grupie, która oprócz lekkiej aktywności fizycznej obejmuje także Terapię Zajęciową, naukę prawidłowego żywienia oraz wszelkie działania mające na celu wyjście z izolacji społecznej. Osoby starsze również powinny korzystać z rehabilitacji domowej. Można to robić przez cały rok, a nawet dwa razy w tygodniu. W pozostałe dni pacjent powinien ćwiczyć sam lub z pomocą opiekuna.

Terapia muzyczna

fizjoterapeuta
fizjoterapeuta

Innym podejściem jest rehabilitacja muzyczna lub muzykoterapia. Jest to metoda nauczana przez Tomatisa i polega na wykorzystaniu muzyki zmodyfikowanej komputerowo. Słuchanie tej przetworzonej, ale często klasycznej muzyki ma stymulujący wpływ na wiele funkcji mózgu, zwłaszcza na obszary pamięci, uwagi, uwagi i emocji. Podczas muzykoterapii pacjent powinien czuć się zrelaksowany i wyciszony, co ułatwia naukę języka obcego.

Psy są doskonałymi terapeutami

Dogoterapia nie tylko zyskuje akceptację w rehabilitacji osób starszych. Pies będący terapeutą wyróżnia się w swoim fachu. Kocha bezwarunkowo, niczego nie oczekuje, niczego nie ocenia. Regularne spacery z psem wzmacniają organizm, poprawiają krążenie, poprawiają pracę stawów, mięśni, układu oddechowego i odpornościowego. Ponadto wzmacnia twoje połączenie ze światem i innymi ludźmi. Dogoterapia jest szczególnie polecana pacjentom po zawale serca i udarze mózgu. W takich sytuacjach psy są czasami lepsze niż terapeuci.

Terapia zajęciowa

Rehabilitacja zawodowa może przywrócić osoby niepełnosprawne i starsze do życia społecznego. Uczy, rozwija pasje, odkrywa talenty, pozwala zaistnieć. Szczególnie zalecana jest grupowa terapia zajęciowa, która może socjalizować jednostki na pewnym etapie aspołeczności.